ד"ר וייגל דניאל
אורתופד ילדים
מנהל היחידה לאורתופדית ילדים

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראלקביעת תור למרפאה
בהרצליה פיתוח:
 תור דרך האינטרנט
מענה קולי 24 שעות
  0538411243
 
 

 

שאלות נפוצות


במשך מספר שנים ריכזתי מטעם בי"ח שניידר יחד עם צוות היחידה לאורתופדית ילדים את פורום הבריאות ב Y-net בתחום אורתופדית ילדים. מצ"ב שאלות נפוצות שעלו לעיתים קרובות בפורום ותשובות עליהן. במהלך הזמן יתעדכן הדף בשאלות ותשובות נוספות לעיונכם.
 

ביתי יושבת על הרצפה עם רגליה בצורת W. האם המצב גורם לעיוות של הרגלים? האם יש ליישר את רגליה או להעיר לה על כך?

ישיבת W" היא ישיבה עם ברכיים כפופות וירכיים בסיבוב פנימי כך שכפות הרגלים נחות משני צדי הישבן. צורת ישיבה זו נובעת ממבנה של עצמות הירך ומבנה מפרקי הירך באגן. מבנה זה אינו נובע מצורת הישיבה אלא גורם לה. לפיכך אין טעם להעיר לילדים היושבים בתנוחה זו לשנות את התנוחה לישיבה "מזרחית" בה יש צורך בסיבוב הירכיים כלפי חוץ. מאחר שאין ביכולתנו לעצב את מבנה עצמות הירך באמצעים שמרניים (שלא ע"י ניתוח) ושברוב הילדים במהלך הגדילה יש סיבוב הדרגתי של עצמות הירך כלפי חוץ - ההמלצה היא לא לעשות דבר.  ב 10% בקירוב מן המקרים נותר פיתול פנימי קל בתום הגדילה שהוא חסר השפעה על התפקוד. מתי להיות מוטרד? באותם מקרים בהם נצפית החמרה בשיעור העיוות במקום שיפור, אם שיעור העיוות הוא חמור מלכתחילה או שאינו סימטרי בצורה בולטת - שאז צריך לפנות לאורתופד להערכה נוספת.

עם תחילת ההליכה יש לנו רושם שקיימת החמרה במידת הסיבוב הפנימי של כפות הרגלים אצל בנינו בן השנה ו 3 חדשים והוא נופל בהליכה. האם מאוחר מידי לטפל בבעיה? האם יש צורך בשימוש בנעל הפוכה?

סיבוב רגל פנימה בהליכה יכול לנבוע  ממבנה כף הרגל עצמה, מפיתול פנימי של השוק או פיתול פנימי של הירך. בדיקה גופנית פשוטה יכולה לכוון מהו מקור הבעיה.
לא ניתן להשפיע על הסיבוב על ידי שימוש בנעל "הפוכה" אם מקורו בפיתול מולד של השוק או הירך.
יחד עם זאת חשוב לציין כי ברב המקרים של פיתול פנימי של השוק (כ- 90%) המצב מסתדר מעצמו. תוך כדי התארכות העצמות יש פיתול הדרגתי לכיוון חיצוני של עצמות השוק והירך. התהליך יכול להמשך עד לגיל 8-7 שנים, אך לרוב מסתיים עוד לפני כן.
אם מקור הסטייה בתוך כף הרגל- יש אפשרות לתיקון הסטייה אם ע"י גבסים או נעליים מתקנות.התשובה לכן תלויה במקור הסיבוב פנימה.  אם מקורו בכף הרגל עצמה- אפשר לנסות ולזרז את תהליך ההתיישרות תוך שימוש בנעליים מיוחדות או גבסים בגיל צעיר. אם הפיתול בשוק או בירך (ובדיקה גופנית כאמור תוכל לבדוק מה המקור), הרי שאין דרך שמרנית (לא ניתוחית) לתיקון ומומלץ על מעקב בלבד. בכל מקרה, מנח הרגלים בפיתול פנימי ברוב רובם של הילדים הבריאים אינו מעקב את ההתפתחות. נפילות בגיל זה שכיחות ומהוות חלק מתהליך הבשלת ההליכה.

לביתי בת ה-11 שנים אובחנה עקמת גבית. מה הסיבה לעקמת? האם ניתן לשפר את העקמת על ידי חיזוק שרירים?

גורמים רבים קיימים להופעת עקמת. העקמת השכיחה שמופיעה בגיל ההתבגרות היא בדרך כלל מהסוג האידיופתי- כלומר כזו שהגורמים לה לא מוסברים ומקורה קרוב לוודאי על רקע גנטי. העקמת האופיינית בגיל זה שכיחה אצל בנות, מופיעה בתקופת הצמיחה המהירה לגובה ובעלת פוטנציאל החמרה כל עוד מתקיימת  גדילה לגובה. מדובר בעקמת מבנית בה החוליות בעלות מבנה מעוות הגורם להתעקמות עמוד השדרה,  ולא בעקמת תנוחתית - כלומר שמקורה "בהרגלי יציבה" לא נכונים.מאחר שמדובר בעקמת שמקורה בעיוות של החולית עצמן- לא ניתן לתקן את העקמת בדרך שמרנית (ללא ניתוח). ניתן למנוע החמרה של העקמת- אם זו מראה סימנים להידרדרות - ע"י שימוש במחוך (סד) אותו לובשים רב שעות היממה. עקמת תנוחתית לעומת זו, היא עקמת שרינה כתוצאה מעיוות של החוליות או מגורם פתולוגי אחר. לרב מדובר בתנוחה לא נכונה על רקע הרגלי יציבה לא תקינים. כל פעילות לחיזוק שרירי גו היא טובה (שחייה, משחקי כדור) כמו גם פיזיותרפיה ייעודית למצב זה. יחד עם זאת, ללא מודעות ונכונות לשנות הרגלי יציבה - לא ניתן לשפר את היציבה על ידי תרגול בלבד.

לביתי בת החמש שנים יש רגליים שטוחות שאובחנו כ"פלטפוס". האם שימוש במדרס או נעל אורתופדית יכול לעצב את כף הרגל במהלך הגדילה?

התיאור של השטחת הרגל והעדר הקשת האורכית בכף הרגל אכן עונה להגדרה של פלטפוס. יחד עם זאת, המצב יכול להשתנות עם הגדילה (העיצוב הסופי יראה  רק אחרי גיל 10 שנים)  ולכן לא ניתן לקבוע אבחנה של פלטפוס בגיל זה. מה עוד שהשטחת הרגל בגיל הרך היא נורמאלית.
אין צורך לטפל בפלטפוס גמיש אם המצב אינו מפריע לילדה. (מידת הגמישות נקבעת בבדיקה גופנית רגילה). מדרסים או נעליים "אורתופדיות" (מה זה?...) אינם מעצבים את כף הרגל. כמו כן מנח הרגל בפלטפוס הגמיש אינו גורם לעיוותים משניים. במידה והפלטפוס אינו מפריע מבחינת כאב, תפקוד, יבלות דריכה, שחיקת נעליים וכדומה- אין צורך בהתאמת מדרסים. בכל מקרה - נדיר שהמצב בגיל זה מהווה הפרעה והתלונות אם יופיעו יהיו לרב בגיל מאוחר יותר- גיל בי"ס ואחריו.
לא כך הוא המצב אם כף הרגל שטוחה אך נוקשה - שאז יש להיבדק אצל אורתופד להערכה נוספת.

לבני אובחנה מחלת פרטס - מה זה?
מחלת פרטס (בשמה המלא Legg Calve Perthes) הינה תופעה הנגרמת בשל הפרעה באספקת דם לראש הירך מסיבה לא לגמרי ברורה. בדרגת פגיעה חמורה, קיימת הפרעה בהתפתחות התקינה של ראש הירך ועיוות שלו. הטיפולים מכוונים למזער את הנזק מאחר שלמעשה אין טיפול מוכר לתקון או מניעת הנזק הראשוני. הטיפול יכול להיעשות בדרך שמרנית- הפעלה לשמירה על טווחי תנועה, הכלה של ראש הירך בתוך המפרק תוך שימוש בסדים, או ניתוחי, במטרה לשפר את היחסים שבין ראש הירך למכתש שמולו הוא נמצא.
קישור למידע נוסף:

לבני אובחן שבר מסוג buckle. על מה מדובר?

שברTorus  או Buckle: מדובר בשברי דחיסה של העצם הקיימים בילדים בלבד, ויכולים להתרחש הודות לגמישות היחסית של העצם בגילים אלו. השבר יציב ולכן אין חשש מתזוזה בקו השבר, ותפקיד הקיבוע הוא בעיקר להפחית כאב. ריפוי העצם מתרחש במשך כחודש ימים. אין צורך להשאיר את הקיבוע / גבס במשך כל התקופה, וניתן להסירו ברגע שהכאב שכח. אם נדרשת הגנה ליד מחשש לחבלות חוזרות שעלולות להכאיב- אפשר להשאיר את הקיבוע לכל התקופה, אך לרב לאחר כשבועיים המקום כבר לא רגיש והקיבוע מיותר. שבר מסוג זה לא מותיר שום מגבלה תפקודית או עיוותים. ברוב רובם של המקרים גם אין צורך בפיזיותרפיה לאחר הורדת הקיבוע.בתי בת ה 7 נושאת את התיק על כתף אחת באופן קבוע. האם המצב עלול לגרום  לעקמת?אין חשש שהמצב יביא לעיוות של עמוד השדרה. השלד אינו מושפע כל כך בקלות מתנוחות. יחד עם זאת מאמץ קבוע עלול לגרום לכאבי גב ממקור השרירים אם העומס משמעותי - מעל 15% ממשקל גופה.

בניית אתרים - טואול